Wymiary boiska do siatkówki plażowej

Wymiary boiska do siatkówki plażowej

Przygotowanie boiska do siatkówki plażowej – o czym trzeba pamiętać

Miłośnicy gry w siatkę doskonale znają jej zasady i nierzadko sami uprawiają tę pasjonującą aktywność w czasie wolnym. Jednak już nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie są techniczne wymagania względem obiektu, który przeznaczony ma być do rozgrywania meczów w towarzyskim lub zawodowym zakresie. Określone przepisy obowiązują zarówno, gdy chodzi o sportowe spotkania w zamkniętych halach, jak i pod tak zwaną chmurką.

 

Szykując pole gry do siatkówki plażowej, trzeba zadbać o wiele kwestii, m.in. linie boiska czy równie ważne podłoże, na którym się one znajdą. Do jego przygotowania niezbędny jest właściwy rodzaj piasku, którego warstwa powinna być przynajmniej 40-centymetrowa. Powinien być on drobnoziarnisty i pozbawiony muszelek czy innych elementów, które mogłyby powodować skaleczenia u zawodników. To tylko jeden z wielu aspektów, o jakie należy zadbać.

 

Takich niuansów i spraw formalnych, jak w każdej dziedzinie, bywa sporo. Jednak dla osób użytkujących boisko do piłki siatkowej wszystko sprowadza się do dwóch wartości, które stanowią: bezpieczeństwo oraz komfort gry. Na to z kolei wpływają m.in. poszczególne elementy jego wyposażenia, takie jak wspomniane podłoże czy też siatka do siatkówki.

Niebagatelna rola siatki do siatkówki plażowej i klasycznej

Chociaż w wielu dyscyplinach sportowych używa się specjalnego rodzaju siatek – na bramki, ochronnych itd. – to jedna z naszych ulubionych aktywności wręcz zaczerpnęła od niej nazwę. Bez wątpienia siatkówka stanowi o tyle atrakcyjny sport, że może występować w różnych wariantach, tzn. zarówno w wersji halowej, jak i plażowej, oferując zgoła inne doznania.

 

Co więcej, ta druga odmiana nasuwa dodatkowo przyjemne skojarzenia z latem i wakacjami – często wytyczone na piasku linie boiska, które wyznaczają pole gry w siatkówkę plażową, można spotkać nad morzem, nad jeziorami i przy akwenach wodnych. Możliwość rozegrania kilku meczów w rekreacyjnym zakresie to jeden z najprzyjemniejszych aspektów letnich wyjazdów.

 

Są też miejsca, w których odbywają się profesjonalne zawody, a tam szczególnie trzeba zadbać o to, by każdy z elementów odpowiadał ściśle określonym normom. Zresztą nie tylko w rozgrywkach na plaży, ale również w przypadku siatkówki halowej ma to bardzo duże znaczenie. Takich kwestii jest oczywiście wiele, natomiast przede wszystkim trzeba zadbać o dobrej jakości siatkę, która rozwieszona pośrodku dzieli przestrzeń do gry na dwie połowy. Niezbędne jest także zachowanie odpowiednich proporcji między liniami bocznymi i końcowymi. Warto więc sprawdzić, jakie są wymiary boiska do piłki plażowej.

Wymiary boiska do siatkówki plażowej

Tak jak w klasycznej odmianie, tak i w siatkówce plażowej niezbędne jest precyzyjne wydzielenie boiska, które będzie jasno wyznaczone przez linie boczne i linie końcowe. Tworzy się je ze specjalnej taśmy o stałej szerokości – 5 cm – w kolorze kontrastującym z piaskiem. Ich długości powinny być też oczywiście ściśle zachowane.

 

Według przepisów boisko do siatkówki plażowej ma wymiary 16 m x 8 m. Otacza je tak zwana wolna strefa o szerokości przynajmniej 3 m. Jest ona niezbędna m.in. do wykonywania zagrywek. Natomiast w przypadku wersji halowej jest to nieco większy prostokąt, którego linie boczne mają po 18 m, a końcowe po 9 m.

 

W obu wariantach tej ulubionej gry zespołowej wielu Polaków bardzo ważną rolę odgrywa siatka sportowa, która rozgranicza dwie równe połowy obszaru sportowych zmagań. W obiekcie przeznaczonym do rozgrywania meczów na hali zawiesza się ją wzdłuż zaznaczonej linii środkowej.

 

Ważną rzeczą jest to, że w plażowej odmianie tego sportu – choć boisko do siatkówki ograniczone jest liniami bocznymi i posiada linie końcowe – to nie ma w nim wyrysowanej linii środkowej. Niemniej jednak obie połowy wyznacza postawienie dwóch słupków podtrzymujących siatkę dokładnie w centralnym punkcie pola do gry. Co ważne, powinna być ona zawieszona na odpowiedniej wysokości.

Od czego zależy wysokość siatki do siatkówki?

Wysokość siatki do gry w siatkówkę plażową może być różna i podyktowana jest płcią oraz wiekiem zawodników. Warto zauważyć, że mierzy się ją od środka pola do gry. W rozgrywkach mężczyzn jest to 2,43 m, natomiast w meczach kobiet górna krawędź siatki znajdować się powinna na wysokości 2,24 m. Jeżeli boisko szykowane jest dla młodszych sportowców, wówczas będzie to odpowiednio 2,35 m (przy zmaganiach młodzików) oraz 2,15 m (w grze młodziczek).

Cechy i wymiary siatki do siatkówki plażowej

Jeśli chodzi o wymiary siatki do siatkówki plażowej, to ma ona 1 m szerokości oraz 8,5 m długości – a więc jest odrobinę krótsza od swojej odpowiedniczki na hali (gdzie długość wynosi 9,5 m). Istotne są także oczka siatki, a dokładniej ich wielkość. Powinny mieć kształt kwadratu o boku 10 cm.

 

Przepisy jasno określają także, że profesjonalne siatki do siatkówki na całej swojej długości obszyte powinny być z dwóch stron taśmą, której szerokość może wynosić 7-10 cm. Niemniej ważna jest jakość materiału, która powinna zapewniać dostateczną wytrzymałość i trwałość, a ze względu na użytkowanie w warunkach zewnętrznych – także wysoką odporność na promieniowanie UV i inne czynniki atmosferyczne.

Podsumowanie – boisko do siatkówki plażowej (wymiary, ważne elementy)

Wśród sportów, które lubimy uprawiać na świeżym powietrzu, to właśnie siatkówka plażowa jest jednym z tych najchętniej wybieranych. Wpływa na to z pewnością zarówno przyjemność, jaka płynie z gry zespołowej, jak i dostępność obiektów, które ją umożliwiają. Boisko do siatkówki plażowej w bardziej lub mniej profesjonalnym wydaniu można bowiem spotkać w różnych miejscach rekreacji, np. nad morzem, jeziorem, w przestrzeni miejskiej i w wielu innych lokalizacjach.

 

Z technicznych aspektów warto wymienić, że boisko do siatkówki plażowej składa się z dwóch równych części o wymiarach 8 m x 8 m, które rozdziela siatka sportowa. Łącznie więc jest to prostokąt, który ma 16 m x 8 m. Wysokość siatki mierzona jest od jego środka i zależy od płci oraz grupy wiekowej sportowców, a zawieszona jest ona nad osią centralną boiska.

 

Wybierając siatkę do siatkówki halowej lub plażowej, trzeba mieć na uwadze jakość oraz jej parametry. Mocny i wytrzymały materiał o dobranej zgodnie z przepisami wielkości pozwoli na rozgrywanie emocjonujących meczów na profesjonalnym, jak i amatorskim poziomie.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej