Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka zabezpieczająca

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek

Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia siatka zabezpieczająca ładunek, jest niedopuszczanie do przesuwania się albo wypadnięcia towaru z przyczepy, kontenerów, skrzyni czy innych podobnych miejsc, w jakich jest on przewożony. Jest to podyktowane zarówno bezpieczeństwem ruchu drogowego, jak i oczywistymi względami ekonomicznymi. Trwałe siatki na naczepy, przyczepki itd. minimalizują bowiem ryzyko strat, ponieważ chronią one przed upadkiem rzeczy na jezdnię, lecz również przed ich uszkodzeniem, stłuczeniem czy rozsypaniem na samej pace.

 

Dzięki temu transport towarów przebiega sprawnie, według założonego planu, a po dotarciu do miejsca docelowego również nie ma żadnych problemów z ich rozładowaniem. To – w połączeniu z bezpieczeństwem pozostałych uczestników ruchu drogowego – stanowi niezaprzeczalne argumenty przemawiające na korzyść stosowania siatki do zabezpieczenia ładunku. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Siatka zabezpieczająca ładunek – kiedy się przydaje?

Najczęściej siatki do zabezpieczania ładunku kojarzą się z długimi trasami, w jakie wyjeżdżają zawodowi kierowcy. Nie jest to jedyna sytuacja, w której powinny być użyte. Nawet na krótszych odcinkach może dojść do niespodziewanych sytuacji na drodze – chociażby nagłego hamowania, które może spowodować, że wiezione przedmioty przemieszczą się na przyczepce lub, co gorsza, z niej wypadną. Z tego względu siatka zabezpieczająca powinna być stosowana również przez prywatnych użytkowników – wszystko zależy od rodzaju przewożonego towaru.

 

Sposobów jego zabezpieczenia może być kilka, np. z wykorzystaniem plandeki, jednak bez dwóch zdań siatka ochronna jest jednym z najekonomiczniejszych, a przy tym bardzo trwałych i skutecznych rozwiązań.

Polecane siatki transportowe – jakie zabezpieczenie ładunku będzie najlepsze?

Oczywiście nie wszystkie siatki sprawdzą się tak samo dobrze jako skuteczne i trwałe zabezpieczenie ładunku. Duże znaczenie ma tutaj jakość wykonania, jak również właściwy dobór wytrzymałych materiałów. Tylko spełnienie tych warunków pozwoli zadbać o bezpieczny transport, jak i samą wygodę użytkowania (wybór wysokogatunkowych produktów z dobrego sklepu z siatkami zapewni dodatkowo np. łatwiejszy montaż).

 

Stosowane w transporcie drogowym siatki zabezpieczające z polipropylenu posiadają najlepsze właściwości, jeśli chodzi o ich wytrzymałość i zarazem optymalny stopień elastyczności. Są jednocześnie bardzo odporne na warunki atmosferyczne, co jest jedną z najważniejszych cech tego typu produktów ze względu na ich stały kontakt z promieniowaniem UV, opadami deszczu, upałem lub mrozem itp. Nawet przy całorocznej ekspozycji na wyżej wymienione czynniki można być pewnym, że nie stracą one swoich właściwości ani nie ulegną przedwczesnemu wyeksploatowaniu.

Wytrzymałe siatki na kontenery i przyczepy – jak dobrać?

Siatki transportowe wykorzystuje się przede wszystkim do zabezpieczania ładunku przed wypadnięciem, choć niemniej ważne jest stabilizowanie go w czasie jazdy. Z tego względu miejsc, w których znajdują zastosowanie, jest dużo – mogą to być przyczepki i naczepy, jak i wagony; często są również mocowane na kontenerach. Każdorazowo dobór zabezpieczenia powinien być uzależniony od tego, gdzie ma się znaleźć oraz co składa się na ładunek.

 

Warto bowiem zauważyć, że przewożone przedmioty nie zawsze będą miały foremny kształt i standardową wielkość. Czasem są bardzo drobne, innym razem mówimy o wielkich gabarytach, mogą być nieregularne lub nawet sypkie. Dobierając siatki transportowe na naczepy i przyczepki trzeba wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, aby zwiększyć bezpieczeństwo transportu.

Rodzaje ładunków, które zabezpieczają siatki transportowe

Tak naprawdę nie ma z grubsza żadnych ograniczeń, które uniemożliwiałyby stosowanie siatki na kontener, przyczepę itd. Jak było wcześniej wspomniane, wykorzystywana jest ona zarówno w dziedzinie profesjonalnego, jak i prywatnego transportu rozmaitych rzeczy, które różnią się między sobą wielkością, ciężarem, postacią i wieloma innymi cechami, od których zależy dobór optymalnego zabezpieczenia. Mogą być to np. meble, opony, ale również drewno, węgiel czy gruz – nie tylko transport drogowy, lecz również kolejowy korzysta z tego rozwiązania.

 

Generalnie siatki zabezpieczające o gęstszym splocie przydają się w przypadku przewożenia mniejszych towarów lub tych o niestandardowej (sypkiej, „lekkiej”) postaci, a te, które mają większy rozmiar oczek wystarczą, by zapobiec wypadnięciu i przesuwaniu się materiałów budowlanych, produktów rolnych itp.

Jaką rolę odgrywa siatka transportowa podczas postoju?

Co również ważne, siatki do ochrony ładunku w czasie transportu odgrywają także bardzo ważną rolę „stacjonarnie”. Zabezpieczają one towar w trakcie postoju, minimalizując ryzyko przywłaszczenia go sobie przez niepowołane osoby. Ponadto za pomocą siatek z polipropylenu można wydzielić strefę rozładunkową, zwiększając sprawność działania i również bezpieczeństwo pracujących na danym obszarze osób. Trzeba jedynie pamiętać, by parametry i rozmiar były dostosowane do potrzeb w danym przypadku, jak i rozległości terenu czy wielkości naczepki, kontenerów, palety itd.

 

Szukając najlepszych rozwiązań, warto skierować się wprost do źródła. Wybierając solidnie wykonaną siatkę od producenta, który pomoże dobrać ją na wymiar i pod względem cech transportowanych przedmiotów, można liczyć na niezawodność zabezpieczenia ładunku.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej