Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do zabezpieczenia elewacji

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji

Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt renowacji wymaga przedsięwzięcia właściwych kroków mających na celu nie tylko zrealizowanie planu, ale również zadbanie o bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych w trakcie pracy. Bez tego nie można by prowadzić żadnych robót. Jest to kwestia nie tylko rozsądku czy dojrzałej postawy kadry zarządzającej, lecz również odpowiedzialności prawnej, gdyż regulują to odpowiednie przepisy. Jednym z wielu punktów na liście inwestora jest więc zapewnienie właściwych warunków do wykonywania robót, a także m.in. zabezpieczenie elewacji, jak i całego terenu budowy. W jaki sposób można to zrobić?

 

Na tym polu doskonale sprawdzają się siatki bezpieczeństwa i siatki ochronne. Te dwie kategorie produktów stanowią nieodzowne wyposażenie każdego placu budowy. Pierwsze – inaczej zwane asekuracyjnymi – zwiększają bezpieczeństwo pracowników, zapobiegając upadkom z dużej wysokości. Natomiast drugie obejmują szereg rozwiązań pełniących różne funkcje ochronne. Wśród nich warto wymienić siatki elewacyjne, które zabezpieczają przed spadającymi z góry materiałami budowlanymi, gruzem itp. Jednym słowem minimalizują one ryzyko zranienia znajdujących się na dole pracowników czy przechodniów, a także chronią okoliczne obiekty przed uszkodzeniem.

Siatka przeciwpyłowa i elewacyjna – kiedy ją stosować?

Wspomniana siatka elewacyjna znajduje zastosowanie praktycznie przy każdej inwestycji – zarówno tej budowlanej, jak i zwłaszcza remontowej. Wynika to bezpośrednio ze specyfiki zaplanowanych w takich miejscach prac. Na placu budowy spora część z nich prowadzona jest na wysokości. Zabezpieczenie rusztowania jest więc wtedy koniecznością, a bez niego nie może być mowy o sprawnej czy nawet legalnej realizacji przedsięwzięcia. Ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia przez wykonujące obowiązki osoby byłoby wówczas zbyt duże.

 

Podobnie jest w przypadku renowacji elewacji – siatka zabezpieczająca, zamontowana, by zapewnić ochronę przed spadającymi kawałkami tynku i innymi odpadkami budowlanymi, pełni bardzo ważną funkcję ochronną. Dbałość o zdrowie i życie pracowników, a także poszanowanie sąsiedztwa stanowią ważne obowiązki inwestora, który powinien postarać się, by prowadzone prace remontowe itp. były jak najmniej uciążliwe.

 

Z tego względu niezwykle przydatna jest również siatka przeciwpyłowa na rusztowania. Jej odpowiednio gęsty splot zapobiega zanieczyszczaniu terenu budowy i okolicy, dzięki temu, że zatrzymuje pył i powstający w czasie pracy kurz. Jest to szczególnie istotne, gdy prace budowlane odbywają się w gęsto zabudowanym terenie, np. w centrum miasta.

Mocne siatki zabezpieczające na budowie o wszechstronnym zastosowaniu

Najważniejszą rolę, jaką pełnią siatki zabezpieczające na budowie, można więc odczytać z samej ich nazwy. Warto jednak zauważyć, że dodatkową, także istotną funkcją jest zwiększanie komfortu pracowników. Z czego to wynika?

 

Przede wszystkim nie są oni narażeni na bezpośrednie zagrożenia, które mogłyby wynikać np. z niezabezpieczenia elewacji czy prowadzenia robót na wysokości bez siatki rusztowaniowej. Świadomość bezpiecznych warunków do realizowania zadań wpływa z kolei na podniesienie efektywności i wspomnianego komfortu – psychicznego, jak i fizycznego. Zastosowana siatka przeciwpyłowa chroni natomiast dodatkowo przed działaniem uciążliwych warunków atmosferycznych (np. przed silnym wiatrem, nadmiernym promieniowaniem UV czy zacinającym deszczem).

 

Tego typu rozwiązania pomagają zatem zadbać o większą czystość na terenie budowy, zabezpieczyć okoliczne obiekty, a także podwyższyć poziom ochrony i sprawność działania osób wykonujących poszczególne roboty.

Cechy dobrej siatki zabezpieczającej na budowę

W obliczu powyżej przytoczonych argumentów można by się zastanawiać, jak wybrać najlepszą siatkę przeciwpyłową, która spełni swoje zadanie i będzie służyła przez długi czas. Przede wszystkim w tej kwestii trzeba zdać się na jakość – im precyzyjniej wykonana i im lepsze gatunkowo materiały zostały wybrane do jej wytworzenia, tym skuteczniejsze zabezpieczenie będzie stanowić.

 

Każda siatka elewacyjna powinna posiadać jak największą wytrzymałość mechaniczną, by nie doszło do jej przerwania lub rozciągnięcia. Nie może także tracić swojej elastyczności i właściwości np. wskutek nasiąkania wodą – jednym słowem siatki zabezpieczające na budowę powinny być w wysokim stopniu odporne na działanie czynników mechanicznych, chemicznych, jak i na zmienne warunki atmosferyczne.

Optymalny dobór to podstawa – siatki elewacyjne i ich parametry

Obok tych cech niezwykle ważny jest także dobór poszczególnych parametrów. Wielkość oczka oraz gęstość i grubość sznurka powinny być dopasowane do charakteru prowadzonych prac. Jak było już wyżej wspomniane, siatka przeciwpyłowa będzie miała gęstszy splot, by zapobiegać przedostawaniu się na zewnątrz pyłu i drobnych zanieczyszczeń (w takim przypadku wielkość oczka nie będzie zbyt duża). Również grubość sznurka ma znaczenie w kontekście funkcjonalności oraz wytrzymałości danego produktu.

 

Często stosowanym w produkcji trwałych siatkowych zabezpieczeń materiałem jest polipropylen. Spotyka się także siatki z polietylenu – te dwa rodzaje tworzywa sztucznego mają odpowiednią wytrzymałość do zabezpieczania elewacji, rusztowań i innych elementów na budowach.

Montaż siatki przeciwpyłowej – o czym warto wiedzieć

Po wyborze przychodzi czas do montażu siatek. Należy tutaj nadmienić, że jest to równie ważny punkt, jak sam dobór najlepszego produktu. Wszelkie błędy popełnione na tym etapie mogą znacząco umniejszyć funkcjonalność zastosowanego zabezpieczenia lub nawet sprawić, że nie będzie ono w ogóle skuteczne.

 

Na szczęście montaż siatek przeciwpyłowych na rusztowaniu nie jest skomplikowany – przy użyciu opasek zaciskowych oraz precyzyjnym działaniu można przytwierdzić je do zewnętrznej strony konstrukcji, pamiętając o sprawdzeniu każdego miejsca zaczepu. Wybór wysokiej jakości produktu – które posiada już specjalne wykończenie – zapewni szybki montaż siatki na elewację, a także jej sprawny demontaż. Tego typu siatki elewacyjne można znaleźć u polskiego producenta.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej