Wymiary boiska do piłki nożnej

Wymiary boiska do piłki nożnej

Co wiemy o ulubionym sporcie – piłka nożna i jej niuanse

Trudno wskazać dyscyplinę sportową, która wywoływałaby w nas tak wielkie emocje jak to robi piłka nożna. Wielu młodych ludzi marzy o tym, by zostać zawodowym piłkarzem – nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Mimo, że pasja do piłki nożnej jest niezaprzeczalna, to w praktyce okazuje się, że nawet wśród największych fanów czasem brakuje elementarnej wiedzy o niuansach tego sportu. O jakie szczegóły chodzi?

 

Na przykład o to, jakie wymiary boiska piłkarskiego obowiązują na profesjonalnych zawodach. Lub jaka powinna być siatka na bramkę do piłki nożnej – a także wiele innych kwestii, które można by wymienić. Warto sprawdzić i (lub) uzupełnić swoją wiedzę.

Oficjalne wymiary boiska do piłki nożnej

Każdy wie, jak wygląda boisko piłkarskie, na którym rozgrywają się mecze futbolu. Kształt prostokąta, dwie bramki umieszczone przy krótszych bokach naprzeciw siebie, wyraźnie zaznaczone obszary, takie jak pole karne… Gdybyśmy jednak mieli wskazać konkretne parametry, to czy potrafilibyśmy?

 

Jeśli chodzi o aktualne wymiary boiska do piłki nożnej, to powinien to być prostokąt 68 m x 105 m, o czym FIFA postanowiła w marcu 2008 roku. Obowiązuje to zarówno w przypadku meczów międzynarodowych, jak i przy każdym innym rodzaju rozgrywki. Nowoczesne boiska, gdzie odbywają się zawody i treningi, mają więc jednakowy metraż.

Jakie wymiary boiska do piłki nożnej obowiązywały kiedyś?

Jak widać, dokładne wymiary boiska są obecnie ujednolicone, gdy mowa o profesjonalnej przestrzeni do gry w piłkę nożną. Oficjalne mecze nie mogą odbywać się w miejscu, które nie spełniałoby tych wymogów. Natomiast dawniej dopuszczane były pewne „widełki”, i tak szerokość boiska mogła wynosić od 45 m do 90 m, a długość od 90 m do 120 m.

 

Natomiast jeśli komuś zależy np. na stworzeniu rekreacyjnego terenu do uprawiania sportu dla współmieszkańców lub dzieci, wówczas na własny użytek można je proporcjonalnie zmniejszyć. Patrząc z tego punktu widzenia, można przyjąć, że wymiary boisk do amatorskiej gry w piłkę nożną mogą odbiegać od oficjalnych danych. Najważniejsze, by miały one kształt prostokąta i posiadały podstawowe elementy, tj. bramki piłkarskie oraz linie boczne i końcowe czy linie bramkowe.

Jak wygląda boisko piłkarskie – pole bramkowe i inne elementy

Z podstawowych informacji dotyczących tego popularnego sportu warto wymienić jeszcze kilka faktów – np. te, które odnoszą się do „elementów składowych” przestrzeni do gry. Ważne są tu zarówno specjalnie wydzielone obszary, jak i siatki na bramki do piłki nożnej czy inne materiały pozwalające stworzyć profesjonalne warunki dla piłkarzy.

 

Jak już wyżej wspomniano, boisko do piłki nożnej jest prostokątem, który wydzielają dłuższe linie boczne oraz krótsze linie końcowe – natomiast, gdy chodzi o ich odcinek między słupkami, mówimy o linii bramkowej. To właśnie na liniach bramkowych wyznacza się dwie linie o długości 5,5 m (znajdują się one w odległości 5,5 m od słupków, w stronę narożników boiska). Łączą się one linią równoległą do bramkowej i tak powstały zarys to pole bramkowe. Położone jest ono wewnątrz pola karnego, którego szerokość to 40,32 m, a długość 16,5 m.

 

Z kolei na środku boiska można zauważyć okrąg, którego promień wynosi 9,15 m – jest to miejsce, w którym zaczynają się połowy meczu.

Co jeszcze warto wiedzieć – wymiary bramki do piłki nożnej

Znając wymiary boiska do piłki nożnej, można pokusić się o przytoczenie odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie – mianowicie: jakie są wymiary bramki piłkarskiej? Otóż szerokość między słupkami wynosi 7,32 m, a wysokość, na której zawieszona jest poprzeczka (od podłoża do jej dolnej krawędzi) – to 2,44 m.

 

O niuansach ulubionego sportu Polaków można by pisać jeszcze długo, zarówno w kontekście formalnego przygotowania do meczu – czyli tego, jak powinno wyglądać boisko do piłki nożnej – jak i samych zasad gry. Techniczne szczegóły mają oczywiście duże znaczenie, natomiast dla wielu w tym wszystkim najważniejsze są emocje i zdrowy duch rywalizacji, który towarzyszy nam zarówno podczas mniejszych, jak i większych zawodów.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej