Siatki przeciw ptakom – skuteczna ochrona ...

Siatki przeciw ptakom – skuteczna ochrona plantacji i sadów

Czy siatka przeciw ptakom jest niezbędna przy ochronie uprawy?

Pielęgnacja sadu daje wiele korzyści, zarówno prywatnych, jak i na gruncie zawodowym, choć trzeba przyznać, że jest to zadanie bardzo wymagające – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę możliwe zagrożenia, które czyhają na nasze uprawy. Jedno z nich mogą nieść szpaki, kosy i inne gatunki ptaków, które bezpardonowo częstują się przysmakami, jakimi obdarowują nas krzewy i drzewka owocowe.

 

Oczywiście skrzydlaci, nieproszeni goście postępują w ten sposób z jednego względu – poszukują pożywienia, które pomogłoby im przetrwać – należy więc znaleźć takie rozwiązanie, które odstraszy, lecz nie zrobi im krzywdy. Profesjonalni sadownicy dobrze wiedzą, że do tego zadania świetnie nadają się polietylenowe siatki przeciw ptakom. Dlaczego warto je stosować?

Siatka ochronna przeciw ptakom – na pojedyncze drzewka i cały sad

Dobrej jakości siatka przeciw ptakom stanowi trwałą i bezpieczną również dla zwierząt „osłonę”, dzięki której rośliny mogą się spokojnie rozwijać, a owoce dojrzewać i czekać na zebranie. Za jej pomocą można zorganizować zabezpieczenie upraw w całym sadzie, ale też ochronić pojedyncze drzewa owocowe i krzewy, w zależności od zapotrzebowania. Jednocześnie nie ogranicza ona w sposób znaczący dostępu światła czy deszczu, czyli tych czynników, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu wszystkich drzewek i krzaczków.

 

Warto w tym miejscu nadmienić, że rodzaje siatek sadowniczych pozwalają dobrać odpowiedni produkt do potrzeb w danym sadzie czy ogrodzie – poza ochroną przed ptakami można też wziąć pod uwagę inne funkcje, jakie spełnia np. siatka cieniująca czy siatka przeciwgradowa. W optymalnym doborze zarówno parametrów (jak rozmiar oczek), jak i samego typu zabezpieczenia chętnie pomaga polski producent siatek, doświadczony w wytwarzaniu oraz montażu takich zabezpieczeń.

Zabezpieczenie sadu i nie tylko – dlaczego warto zainwestować w trwałe siatki polietylenowe?

Skuteczny sposób zabezpieczenia drzew owocowych stanowią siatki ochronne, których używa się, aby osłonić rośliny przed ostrymi i natarczywymi dziobami ptaków. Jest to rozwiązanie bardzo popularne, co wcale nie dziwi ze względu na opłacalność takiej inwestycji – siatki sadownicze z polietylenu są niedrogie i łatwo je zamontować, a co najważniejsze, dzięki temu, że są wykonane z trwałego i odpornego tworzywa, pełnią swoją funkcję niezawodnie przez wiele sezonów.

 

Dodatkowo, mają one uniwersalne zastosowanie – można je zamocować zarówno na dużych połaciach terenu w sadzie, jak i w mniejszym przydomowym ogródku. Siatki przeciw ptakom nadają się ponadto nie tylko do ochrony sadów, lecz także jako zabezpieczenie oczek wodnych – pomagają wówczas w utrzymaniu czystości w zbiorniku, chroniąc przed spadającymi liśćmi i innymi zanieczyszczeniami.

Odpowiednia siatka sadownicza – jak dobrać?

Aby zorganizować trwałe zabezpieczenie na krzewy i drzewa w sadzie, trzeba zadbać o kilka kroków. Nie są one trudne, lecz wymagają precyzji, by zastosowane rozwiązanie było faktycznie skuteczne. Przede wszystkim liczy się wybór wysokiej jakości produktu, który powinien mieć określone parametry – wielkość oczek czy grubość sznurka ma tutaj istotne znaczenie, ponieważ to m.in. od tych wartości zależy, czy siatka sadownicza powstrzyma atak skrzydlatych amatorów czereśni i innych owoców. Ze względu na miejsce zastosowania, czyli otwartą przestrzeń pod gołym niebem, ważna jest także odporność na promieniowanie UV, wysokie temperatury i inne czynniki atmosferyczne, które nie mogą osłabiać struktury tego typu zabezpieczenia.

 

Finalnie, istotnym jest również materiał, z którego produkowane są rekomendowane siatki na drzewa owocowe. Jak było wyżej wspomniane, tutaj bardzo dobrze sprawdza się polietylen – trwałe tworzywo sztuczne, któremu niestraszne są ani intensywne promienie UV, ani nachalne dzioby ptaków. Dzięki nim zbiory czereśni oraz innych darów natury zyskują trwałą osłonę bez wyrządzania szkód na plantacji i z dbałością o bezpieczeństwo zwierząt.

Najlepsza do ochrony drzew i krzewów owocowych – siatka przeciw ptakom od producenta

Jednym słowem, niszczenie uprawy drzew i krzewów owocowych to niestety chleb powszedni dla wielu ogrodników i właścicieli sadów. Nie musi jednak tak być. Jeśli winę ponoszą za to kosy i szpaki wydziobujące słodkie przysmaki, wystarczy zastosowanie prostego rozwiązania. Siatka przeciw ptakom stanowi skuteczny, a jednocześnie bardzo ekonomiczny sposób poradzenia sobie z odwiedzinami wyjadających czereśnie, borówki i inne owoce zwierząt bez robienia im krzywdy.

 

Nie ma więc wątpliwości, że trwała siatka przeciw ptakom z polietylenu stosowana do ochrony sadu stanowi bardzo opłacalne i łatwe do wdrożenia rozwiązanie. Do jej największych atutów należą z pewnością prostota montażu, a także wytrzymałość i skuteczność. Co więcej, najlepsze produkty są również odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, chroniąc dodatkowo przed nadmiernym promieniowaniem UV.

 

Jest to jedno z najlepszych rozwiązań dla profesjonalnych sadowników, jak i osób zajmujących się uprawą ogródka na własne potrzeby – pod warunkiem jednak, że siatka ochronna przeciw ptakom będzie wytworzona z materiałów o jak najwyższej jakości i wybrana z pewnego źródła (np. firmy specjalizującej się w produkcji siatek zapewniających ochronę plantacji). Wtedy można być spokojnym o uprawy zabezpieczone mocną i bezpieczną siatką, z których można pozyskać najlepsze zbiory owoców.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej