Siatka na drzewa przeciw ptakom – na co ...

Siatka na drzewa przeciw ptakom – na co zwracać uwagę

Jak skutecznie zabezpieczyć sad przed ptakami?

Spośród pór roku większość osób zdecydowanie lubi lato. Nic dziwnego, to czas, kiedy dni są bardzo długie i z reguły ciepłe, a ponadto to właśnie wtedy ma miejsce zbieranie wielu owoców w ogrodzie czy sadzie. Niezależnie, czy chodzi tutaj o prywatny użytek, czy też o formę zarobkowania, jednym z warunków, by cieszyć się dobrymi plonami, jest zadbanie o ich właściwą ochronę na etapie wzrostu i rozwoju roślin. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że soczyste skarby na naszych gałęziach lub krzaczkach będą wyjadać nieproszeni – skrzydlaci goście.

 

Profesjonalni sadownicy znają dobrze ten problem – szpaki, kosy i inne gatunki ptaków bardzo chętnie częstują się słodkimi przysmakami, sprawiając, że zbiory owoców ubożeją. Przyczyniają się przez to do strat finansowych, jakie ponoszą osoby zawodowo zajmujące się uprawą. Ogrodnicy, rolnicy i właściciele sadów zmagają się więc nie tylko z żywiołami przyrody, na które w większej mierze nie mają wpływu, lecz także z powracającym ptactwem. Na szczęście na ten drugi „problem” sposób już istnieje. Co więcej, jest on nie tylko sprawdzony, lecz także dość ekonomiczny i łatwy do wdrożenia – wystarczy wybrać siatkę zabezpieczającą na krzewy i drzewa owocowe.

Siatka ochronna przeciw ptakom – wybierana przez profesjonalnych sadowników

Tak naprawdę sposobów radzenia sobie z natrętnymi odwiedzinami ptaków w sadzie jest kilka, jednak nie wszystkie będą tak samo skuteczne lub też… bezpieczne. Chociaż pustoszenie zbiorów przez szpaki i inne gatunki jest wyjątkowo uciążliwe, to nie zmienia faktu, że w radzeniu sobie z tym problemem trzeba zachowywać się humanitarnie i odpowiedzialnie.

 

Dlatego najlepiej sprawdza się w takim przypadku siatka przeciw ptakom – jest to rozwiązanie bezpieczne dla zwierząt, które nie wyrządza im krzywdy, za to skutecznie chroni krzewy i drzewa owocowe. Decyzja o inwestycji w tego typu trwałe zabezpieczenie opłaca się w skali wielu kolejnych lat, szczególnie jeśli wybrać je z dobrego sklepu, np. prowadzonego przez firmę specjalizującą się w produkcji siatek ochronnych.

Popularna siatka przeciw ptakom i jej zalety

Bez odpowiedniego zabezpieczenia krzewy i drzewa owocowe, które najbardziej lubimy, tj. czereśnie, jabłonie, porzeczki, borówki i wiele innych, stają się łatwym celem dla latających smakoszy. Szkody wyrządzane przez ptaki potrafią być bardzo dotkliwe, ponieważ nie chodzi tutaj tylko o kilka oskubanych gałązek. Duże straty w zbiorach mogą powodować nierentowność całego przedsięwzięcia, dlatego kluczowe jest osłonięcie roślin przed złaknionymi ich owoców zwierzętami.

 

Trwała siatka ochronna idealnie nadaje się do ochrony drzew i krzewów owocowych, ponieważ z jednej strony nie dopuszcza do nich ptaków, a z drugiej zapewnia odpowiednie warunki do wzrostu. Powinna być jedynie właściwie dobrana, biorąc pod uwagę zarówno jej jakość, wymiary, jak i poszczególne parametry.

Czym powinny się charakteryzować siatki do ochrony drzew i krzewów owocowych?

By siatka ochronna przeciw ptakom była wielokrotnego użytku, czyli służyła niezawodnie przez kolejne lata, trzeba już na etapie wyboru samego produktu zadbać o jak najlepsze właściwości. Nie bez powodu do produkcji używany jest polietylen, który jest materiałem wyjątkowo trwałym i wytrzymałym mechanicznie. Dzięki temu nie rozrywa się ani nie niszczy nawet przy częstym kontakcie z ostrymi dziobami i szponami ptactwa, czy też w zderzeniu z innymi czynnikami zewnętrznymi. Wykorzystywane do ochrony sadów siatki polietylenowe są bardzo mocne i generalnie nie zmieniają swoich właściwości wraz z upływem lat.

 

Trzeba również pamiętać o tym, że ogrody i sady znajdują się z reguły pod tak zwaną chmurką. Oznacza to, że rosnące w nich drzewka owocowe narażone są na ciągły kontakt ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Osłaniające je siatki powinny być zatem odporne na nadmierne promieniowanie UV, opady deszczu czy śniegu, silne podmuchy wiatru i, ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działanie czynników atmosferycznych. Nie może być bowiem tak, że w wyniku jednej ulewy czy kilku tygodni upałów zamocowany materiał obwiesi się, skruszy lub w inny sposób uszkodzi, ponieważ nie będzie już mógł dalej spełniać swojej funkcji zabezpieczającej przed ptakami.

 

Natomiast jeśli zastosowana siatka ochronna będzie solidnie wykonana z materiałów o wysokiej jakości, wówczas na krzewach i drzewkach owocowych będą mogły rozwijać się soczyste przysmaki, których nie zdołają wyjeść szpaki, kosy czy gile.

Siatka przeciw ptakom – jak ją dobrać?

Dobierając siatkę na ptaki, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, m.in. wymiary czy konkretne parametry produktu odpowiadające potrzebom w danym sadzie lub ogrodzie.

Ilość siatki przeciw ptakom

Kupując siatkę do zabezpieczenia owoców na drzewach i krzewach, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość, jaka będzie niezbędna, by osłonić rośliny przed ptakami. Materiału nie powinno być zbyt mało, bo ochrona będzie nieskuteczna. Z drugiej strony nie powinno być go także zbyt wiele, by montaż nie sprawiał żadnego problemu. Wymierzenie obszaru, który chcemy zabezpieczyć, jest kluczowe – i warto tutaj wspomnieć, że można kupić siatkę na wymiar całego sadu, jak i jedynie do osłonięcia wybranych rzędów lub pojedynczych krzewów i drzew.

Wielkość oczka oraz gramatura siatki

Istotne jest także to, jakie parametry ma siatka przeciw ptakom. Wielkość oczka powinna być dostosowana do gatunku ptaków, które najczęściej odwiedzają sad, a dokładniej do ich rozmiarów. W przypadku większych osobników splot może być rzadszy, natomiast, jeśli owocami częstują się drobne ptaki, wówczas niezbędna będzie siatka ochronna, gdzie oczka są gęstsze, aby uniemożliwić im przedostanie się przez materiał.

 

Istotna jest także gramatura siatki, tj. jej waga w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy – im większą ma wartość, tym zabezpieczenie będzie solidniejsze oraz wytrzymalsze.

Odporność na promienie UV i inne czynniki

Tak jak w omówionym już wcześniej akapicie – wysokogatunkowy materiał i odpowiedzialny proces produkcji gwarantują dużą trwałość siatki przeciw ptakom. Wraz z doborem odpowiednich parametrów i rozmiaru, to właśnie jej właściwości decydują o tym, czy czereśnie i inne owoce będą skutecznie chronione przed wydziobywaniem.

 

Dzięki odpornej na promienie słoneczne oraz inne czynniki zewnętrzne siatce szansa na udane zbiory zdecydowanie wzrasta.

W sadzie i nie tylko… Jak jeszcze można wykorzystać siatki ochronne?

Bez wątpienia siatki na drzewa owocowe mają wiele zalet. Warto tutaj także wspomnieć o ich dodatkowym atucie. Jest to bardzo szerokie zastosowanie tego typu produktu, który przydaje się nie tylko w sadach lub ogrodach.

 

Wysokiej jakości, trwałe siatki nadają się także do ochrony oczek wodnych czy basenów przed spadającymi liśćmi i innymi zanieczyszczeniami. Poza tym mogą one również służyć do podtrzymywania roślin pnących, np. grochu lub fasoli. Możliwości wykorzystania jest znacznie więcej – siatki ochronne sprawdzają się nie tylko przeciw ptakom, w sadownictwie i ogrodnictwie, lecz również funkcjonują jako trwałe zabezpieczenia w innych branżach, np. transporcie czy budownictwie.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej