Wymiary bramki do piłki nożnej

Wymiary bramki do piłki nożnej

Co o piłce nożnej wiedzą jej fani?

O tym, że piłka nożna jest ulubionym sportem wielu Polaków, nie trzeba przypominać. Uwielbiamy oglądać mecze na żywo i w telewizji, a poza tym często sami „kopiemy” dla przyjemności na szkolnych boiskach, orlikach czy halach sportowych. Niezależnie od tego, czy odbywa się to w amatorskim, czy profesjonalnym zakresie, niezbędne jest zapewnienie warunków, które pozwolą na bezpieczne rozgrywanie spotkań i wydajne ćwiczenia.

 

Każdy fan piłki nożnej z pewnością potrafi wskazać elementy, które składają się na boisko – bramka piłkarska po obu stronach, pole karne, pole bramkowe, okrąg na środku boiska, linie końcowe i boczne… Te wszystkie niuanse są dobrze znane osobom, które nawet tylko z doskoku oglądają transmisje wybranych rozgrywek. Jednak nie wszyscy będą potrafili wskazać dokładne parametry, jakimi powinien cechować się obszar do gry w piłkę nożną i jego „składowe”.

 

Szczególnie interesujące wydaje się pytanie o to, jakie są wymiary bramki piłkarskiej – warto przybliżyć te wartości i rozwiać wątpliwości, czy w każdym przypadku są takie same.

Wymiary bramki do piłki nożnej – czy zawsze są takie same?

Ujednolicone wymiary bramki do piłki nożnej pojawiły się w marcu 2008 roku. Wówczas Komitet Wykonawczy FIFA ustalił, że standardowo na pełnowymiarowym boisku jest to 7,32 m szerokości na 2,44 m wysokości. Jednak w określonych przypadkach rozmiary bramki mogą się różnić od przedstawionych powyżej.

 

Ma to miejsce na przykład na Orlikach, czyli ogólnodostępnych boiskach piłkarskich, które możemy spotkać w wielu miastach i miejscowościach. Z pokrytych sztuczną trawą, nieodpłatnych obiektów chętnie korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Łatwo zorientować się, że wymiary pola do gry oraz jego elementów różnią się od tych profesjonalnych i stadionowych. Mimo tego umożliwiają wygodne przeprowadzanie meczów czy treningów – bramka na Orliku ma 5 m szerokości i 2 m wysokości i jest jak najbardziej odpowiednia dla młodzieży. Obiekty te używane są zresztą nie tylko do gry w piłkę nożną, lecz także jako przestrzeń do zabaw z dziećmi, gimnastyki i uprawiania innego rodzaju aktywności.

Wymiary bramki w zależności od przeznaczenia oraz dyscyplin sportowych

Wiele zależy również od tego, czy chodzi o bramki treningowe, czy meczowe; na Orlik, profesjonalne stadiony czy sale gimnastyczne w szkole; czy może o innego rodzaju dyscypliny, np. bramki do piłki halowej, hokeja itp. W przypadku boiska dla dzieci, wymiary bramki określają przepisy ustalone przez Polski Związek Piłki Nożnej. Sformalizowane zapisy pozwalają ujednolicić charakter i przebieg rozgrywek, jednak nie w każdym miejscu będzie można je zastosować.

 

Zróżnicowane wymiary bramek do piłki nożnej są tak naprawdę bardzo potrzebne, ponieważ wielkość tych profesjonalnych (7,32 m x 2,44 m) byłaby wręcz niemożliwa do użytku w odniesieniu do większości mniejszych boisk. W niektórych sytuacjach stosuje się więc takie, które mają 3 metry szerokości i 2 metry wysokości.

 

Co ważne, nie tylko w kontekście wymiarów poszczególnych elementów boiska powinny być spełnione pewne warunki – również, gdy chodzi o siatki na bramki do piłki nożnej, należy dopilnować, by posiadały one określone cechy wpływające na ich funkcjonalność.

Jak powstaje bramka piłkarska – siatki i słupki

Postawienie bramki do piłki nożnej nie jest wielkim wyzwaniem, trzeba jedynie pamiętać o kilku aspektach jej prawidłowego montażu. Przede wszystkim siatka bramkarska powinna być właściwie napięta – zbyt luźna obwiesi się, natomiast za mocno naprężona nie spełni swojej funkcji wyłapującej piłki, lecz prędzej ją odbije.

 

Montaż siatki na bramki piłkarskie odbywa się zazwyczaj po jej wewnętrznej stronie przy wykorzystaniu specjalnych zaczepów. Przed rozpoczęciem pierwszego treningu trzeba sprawdzić, czy materiał został prawidłowo założony i optymalnie naciągnięty. Na tym etapie żadne błędy nie są wskazane, ponieważ gdyby siatka ochronna nie została właściwie zamocowana, mogłaby się zerwać w momencie uderzenia rozpędzonej piłki. Ta, przelatując przez nią, niosłaby z kolei niebezpieczeństwo dla kibicujących osób znajdujących się za linią boiska.

 

Aby zapobiec przypadkowemu zerwaniu materiału, trzeba też odpowiednio dobrać jego parametry i wybrać produkt wysokiej jakości, który będzie dostatecznie wytrzymały. Warto też nadmienić, że jeśli zależy nam na profesjonalnym charakterze, należy zadbać o to, by wymiary bramki do piłki nożnej, jak i siatki odpowiadały ogólnie przyjętym standardom. W domowym zakresie, np. w przypadku boiska dla dzieci lub rekreacyjnego terenu na prywatny użytek, można stworzyć bramkę piłkarską dopasowaną do mniejszej przestrzeni i możliwości.

Siatka na bramki do piłki nożnej i jej funkcje

Skoro znany już jest rozmiar bramki, warto zastanowić się nad doborem siatki sportowej, która będzie na niej rozpostarta. Konstrukcja ze słupków i jej siatkowe „wypełnienie” to w końcu nieodłączny element każdego boiska do piłki nożnej (jak również do piłki ręcznej czy hokeja), który nie tylko wpisuje się w zasady gry – lecz również bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na hali, stadionie czy w innym obiekcie. W jaki sposób?

 

Wystarczy wyobrazić sobie taki wygląd boiska do piłki nożnej, na którym postawione są co prawda dwie bramki, ale żadna z nich nie posiada zamocowanej siatki. Wówczas każdy gol dosłownie przelatywałby przez słupki, a rozpędzona piłka mogłaby uderzyć w znajdujących się tuż za bramką widzów czy inne osoby z drużyny lub obsługi. Jeśli teren boiska nie byłby otoczony przez piłkochwyty lub ogrodzenie, to po każdym strzale trzeba by robić też dość długie przerwy na złapanie piłki, zanim gra będzie mogła zostać wznowiona.

 

Poza tym takie gole będzie też trudniej zliczać – gdy piłka zatrzymuje się w siatce, można z całą pewnością stwierdzić zdobycie gola, a w przeciwnym razie niektóre trafienia mogą być dyskusyjne.

Cechy dobrej siatki na bramki do piłki nożnej

Bez wątpienia siatka na bramkę do piłki nożnej odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i przebiegu meczu w rekreacyjnym albo profesjonalnym wydaniu. Jej trafny dobór jest równie ważny jak zadbanie o właściwe wymiary bramki piłkarskiej.

 

Niezależnie od tego, czy szukamy siatki na bramki na boisko o standardowych, czy o mniejszych wymiarach, trzeba mieć baczenie na jej parametry oraz jakość. Tylko pełnowartościowy produkt, wykonany z bezpiecznego i odpornego tworzywa będzie w stanie „znieść” najmocniejsze gole wyćwiczonych zawodników. Świetnie sprawdza się tutaj polipropylen, który jest materiałem niezwykle trwałym i zarazem odpowiednio elastycznym, co przydaje się przy amortyzowaniu silnych strzałów napastników.

 

W przypadku obiektów sportowych ulokowanych na świeżym powietrzu liczy się także odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz różnych warunków zewnętrznych. Siatki polipropylenowe również spełniają to kryterium. W razie dodatkowych pytań o ich właściwości albo dobór najlepiej skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, takimi jak pracownicy firmy Siatki-Kramer.pl.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej