Siatka przeciw ptakom – sposób na ochronę sadu

Siatka przeciw ptakom – sposób na ochronę sadu

Profesjonalne sposoby na zabezpieczenie upraw w sadzie – siatki przeciw ptakom

Większość osób uwielbia środek roku, ponieważ to właśnie wtedy mamy największą okazję zaczerpnąć słońca i wakacyjnego klimatu. Również latem możemy cieszyć się zbiorami owoców, które smakują najlepiej tuż po zerwaniu z drzewa lub krzewu. Truskawki, borówki, czereśnie – chcemy się ich najeść do woli, tym bardziej, że występują sezonowo.

 

Problem pojawia się wtedy, gdy naszymi zbiorami interesują się inni „goście”, np. ptaki. Każdy, kto posiada choćby mały przydomowy ogródek, wie, że szpaki, gawrony i inne skrzydlate osobniki z wielką lubością przybywają, by częstować się przysmakami wprost z krzaczka. Jak poradzić sobie z natarczywym ptactwem? Rozwiązanie jest proste – tutaj świetnie sprawdza się siatka sadownicza, którą można stosować zarówno w prywatnym, jak i profesjonalnym zakresie.

Siatka ochronna do zabezpieczenia drzew i krzewów owocowych

Zbiory owoców dla wielu osób nie tylko zapowiedź smacznego popołudnia, ale przede wszystkim podstawowe źródło zysków finansowych. Gdy uprawy prowadzone są na większą skalę, siatki do ochrony sadów to rzecz wręcz niezbędna. Bez nich szkody spowodowane przez ptaki bywają ogromne.

 

Wydaje się, że żaden inny sposób nie jest tak skuteczny, prosty w realizacji i ekonomiczny jak siatki na drzewa owocowe. Aby spełniały swoją funkcję, powinny być dobrane z rozmysłem. W dużej mierze liczy się jakość produktu, ponieważ każdemu zależy, aby raz poniesiona inwestycja skutecznie chroniła z trudem wypielęgnowane uprawy przez kolejne lata. Ważny jest oczywiście rozmiar w zależności od rozległości terenu do zabezpieczenia, ale poza tym trzeba pamiętać też o innych kwestiach. Siatka sadownicza powinna mieć określone parametry, by mogła w pełni chronić krzewy i drzewa przed ptakami.

Najlepsza siatka przeciw ptakom – wielkość oczek i inne parametry

Dobra siatka ochronna w sadzie to taka, która przez wiele kolejnych sezonów będzie skutecznie zabezpieczała zbiory czereśni i innych ulubionych przysmaków przed różnymi zagrożeniami. Mowa tutaj zarówno o uwielbiających owoce nieproszonych gościach jak szpaki czy kosy, ale także o niekorzystnych czynnikach atmosferycznych, które również mają szkodliwy wpływ na wielkość i stan upraw. Ochrona przed promieniowaniem UV, deszczem, wiatrem i innymi zjawiskami atmosferycznymi ma więc niebagatelne znaczenie.

 

Jaka powinna być poza tym siatka sadownicza? Przede wszystkim trwała, ponieważ w starciu z ostrymi dziobami ptaków nie może być mowy o nadszarpnięciach, rozerwaniach czy innych uszkodzeniach. Poza tym siatki, które znajdują zastosowanie w ogrodzie czy sadzie, powinny być też wytrzymałe i odporne na działanie innych czynników mechanicznych lub wspomnianych wyżej warunków pogodowych. Tylko przy spełnieniu takich kryteriów – gdy siatka wykonana jest z mocnego tworzywa sztucznego – można być spokojnym o czereśnie i owoce, które będą mogły dojrzewać „w spokoju”.

Bezpieczna siatka przeciw ptakom – czym się charakteryzuje?

Co ważne, siatka ochronna stosowana w sadzie nie stanowi zagrożenia dla życia zwierząt, jak niektóre inne rozwiązania odstraszające. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ o ile zabezpieczenie swojego sadu jest często sprawą kluczową dla możliwości jego utrzymania, o tyle nie można przy tym wyrządzać szkód i ranić szpaków czy innych przedstawicieli skrzydlatych gatunków. Poszanowanie środowiska naturalnego odgrywa równie istotną rolę jak ochrona drzewek owocowych.

 

Wybierając siatki przeciw ptakom, należy więc kierować się nie tylko potrzebnym wymiarem czy wspomnianymi wcześniej parametrami, ale także ich jakością. Pewność słusznego wyboru uzyskamy w firmie wyspecjalizowanej w sprzedaży i produkcji siatek ochronnych – takiej jak Siatki-Kramer.pl.

Jakie są rodzaje siatek sadowniczych?

Warto wspomnieć jeszcze o jednej kwestii, a mianowicie o tym, że szukając dobrego produktu do ochrony sadu, należy mieć na względzie główny cel, który ma spełniać. W zależności od potrzeb można wyszczególnić następujące rodzaje siatek sadowniczych:

  • siatka przeciw ptakom
  • siatka przeciwgradowa
  • siatka cieniująca

 

Pierwsza sprawdza się jako zabezpieczenie owoców przed ptakami, a druga ma chronić uprawy przed intensywnymi opadami gradu, śniegu i deszczu. Z kolei siatki sadownicze trzeciego rodzaju pomagają w zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju, chroniąc przed promieniowaniem UV i innymi zjawiskami atmosferycznymi.

 

Trwałe produkty, które znajdują szerokie zastosowanie w profesjonalnym, jak i prywatnym zakresie, to opłacalna inwestycja na lata. Wybierane przez sadowników siatki do ochrony upraw stanowią bardzo skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób na uniemożliwienie ptakom wyjadania owoców, na które wszyscy czekamy do lata.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej