Siatka ochronna na elewację – ...

Siatka ochronna na elewację – wykorzystanie i najważniejsze cechy

Skuteczne zabezpieczenie elewacji budynku – siatka polipropylenowa

Osoby, które planują działania remontowe lub budowlane, będą potrzebowały określonych elementów umożliwiających bezpieczne prowadzenie prac. Jednym z nich jest z pewnością siatka elewacyjna, o którą trzeba zadbać nie tylko z własnego poczucia obowiązku, ale wręcz przez wzgląd na wymogi prawne w zakresie prac budowlanych czy renowacyjnych.

 

Niezbędne jest to zarówno w odniesieniu do publicznych obiektów zlokalizowanych w gęsto zaludnionych miejscach, jak i w prywatnym budynku – siatki zabezpieczające do osłony elewacji chronią przechodniów przed spadającym gruzem, a sami pracownicy nie są narażeni na uciążliwe warunki atmosferyczne. Ich rola jest kluczowa, więc powinny być wykonane z możliwie najbardziej wytrzymałego materiału. Zastosowanie mocnej siatki z polipropylenu na wyższych kondygnacjach pomaga także zminimalizować ryzyko szkód, jakie mógłby wyrządzić spadający tynk lub inne odpady budowlane w zetknięciu ze znajdującymi się poniżej samochodami czy innymi obiektami.

Siatki zabezpieczające i ich szerokie zastosowanie

Elewacyjna siatka ochronna jest zatem niezbędnym elementem wyposażenia każdego placu budowy. Konieczność jej zamontowania ma miejsce, nie tylko, gdy chodzi o duże inwestycje, lecz także przy działaniach mniejszego kalibru, np. przydomowych pracach remontowych, podczas których konieczne jest zabezpieczenie odpadających tynków z zewnętrznych ścian.

 

W zależności od miejsca zastosowania i charakteru działań należy dobrać odpowiednią siatkę na elewację. Kryteriami, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze, są między innymi wielkość oczek, grubość sznurka, wymiar itd. Jakie jeszcze cechy powinna mieć dobra siatka ochronna do osłony budynku?

Jaka powinna być siatka ochronna do osłony budynku?

Przede wszystkim siatki ochronne przeznaczone do użytku w branży budowlanej powinny być w najwyższym stopniu wytrzymałe. Odporność na rozciągnięcie, zerwanie czy promieniowanie UV bądź inne warunki atmosferyczne jest cechą wymaganą, jeśli chodzi o odpowiednie zabezpieczenie placu budowy i ścian budynku. Dlatego najczęściej wybierany materiał do produkcji siatek na elewacje to polipropylen. Charakteryzuje go również wyjątkowo duża trwałość, więc często służy w bardzo dobrym stanie przez długie lata.

 

Siatka polipropylenowa będzie wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne, co jest niezwykle ważne przy specyfice prowadzonych prac renowacyjnych i remontowych na wysokościach. Aby należycie spełniała swoje funkcje, należy dobrać odpowiedni rozmiar oraz parametry siatki. Najlepiej też wybrać produkt od sprawdzonego dostawcy, np. producenta, który oferuje siatki ochronne na dowolny wymiar.

Parametry siatki – najlepsze zabezpieczenie elewacji

Standardowa wielkość oczka siatki ochronnej stosowanej w branży budowlanej i przy pracach remontowych to 4,5 x 4,5 cm, choć zależnie od potrzeb dostępne są też inne rozmiary, np. 2 x 2 cm. W zależności od charakteru prowadzonych robót oraz zastosowania może się okazać, że potrzebna będzie siatka zabezpieczająca o gęstszym splocie lub przeciwnie, gdy chcemy zabezpieczyć obszar robót przed dużymi odpadkami i wystarczy taka o większym rozstawie oczek.

 

Warto pamiętać, że znaczenie ma również grubość sznurka, która może wynosić 2 mm lub więcej. Podczas wyboru warto też upewnić się, czy mamy do czynienia z trwałym i wystarczająco mocnym materiałem, tzn., czy są to najczęściej stosowane siatki z polipropylenu bądź polietylenu.

Najlepsza ochrona elewacji na placu budowy i nie tylko – siatka zabezpieczająca

Powszechnie stosowana siatka na elewacje budynków pełni niezwykle ważną funkcję w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, a także komfortu wykonywania pracy. Chroni osoby postronne, jak i samych pracowników na placu budowy przed spadającym z wysokości gruzem, tynkiem i innymi odpadkami, a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia znajdujących się w pobliżu pojazdów, zabudowań czy innych elementów architektonicznych.

 

Poza tym często bywa stosowana także jako siatka przeciwpyłowa, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zanieczyszczenia terenu wokół placu robót budowlanych, renowacyjnych bądź remontowych.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej