Siatka na halę sportową do ochrony ścian i ...

Siatka na halę sportową do ochrony ścian i okien – jaką wybrać?

Wyposażenie hali sportowej – czego nie może zabraknąć? Siatka zabezpieczająca to podstawa

Każdy zarządca hali sportowej i tym podobnych obiektów przeznaczonych do uprawiania aktywności fizycznej powinien dołożyć starań, aby ich użytkownicy mogli w pełni korzystać z dostępnej przestrzeni. Chodzi tutaj nie tylko o dobrej jakości sprzęt sportowy, ale również o dodatkowe, lecz równie ważne rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania boiska czy sali gimnastycznej, jak i poziom bezpieczeństwa.

 

W tym celu stosuje się różne narzędzia, między innymi trwałe siatki osłonowe, a także inne elementy, które można spotkać praktycznie w każdej hali – jak np. piłkochwyty czy kotary grodzące służące do przedzielania boiska na kilka części, aby umożliwić jednoczesny, bezkolizyjny trening kilku grupom. Ponadto jednym z obowiązkowych, choć często nierzucających się w oczy rozwiązań jest siatka ochronna rozwieszona na oknach, lampach, kaloryferach, a nawet sufitach. Po co się ją stosuje?

Jaką funkcję pełnią siatki ochronne na halach sportowych? Sposób do zabezpieczenia okien i nie tylko

Siatki zabezpieczające, które często „zdobią” hale sportowe i sale gimnastyczne, to nie tylko charakterystyczny element „krajobrazu”. Odgrywają one bardzo istotną rolę ze względu na bezpieczeństwo, które dzięki nim zostaje znacząco podwyższone. Chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo użytkowników różnych obiektów sportowych, jak i ochronę poszczególnych elementów, które zaliczają się do ich wyposażenia. W tego typu miejscach siatka zabezpieczająca jest wręcz niezbędna.

 

Wystarczy przywołać dla przykładu jedną z częściej spotykanych sytuacji. Uderzenia piłek, które wykopują lub wyrzucają szczególnie doświadczeni zawodnicy, niosą duże ryzyko stłuczenia szyby albo uszkodzenia jakiegoś elementu, np. lampy – jeśli nie będzie on osłonięty mocną siatką, wówczas szkody mogą być bardzo duże, a ich naprawa kosztowna. W takiej sytuacji oczywistym jest, że newralgiczne punkty znajdujące się w danym obiekcie należy w odpowiedni sposób chronić – właśnie do tego celu świetnie nadają się siatki na hale sportowe.

Dobra siatka ochronna na ściany i okna – czym się charakteryzuje?

Siatka osłonowa, która zabezpiecza okna, sufity i lampy, narażona jest na dość duże obciążenia mechaniczne (wynikające np. z silnych uderzeń piłką). Nie może więc być wykonana z materiału lichego czy niskiej jakości – niedbale wykonana lub tania siatka ochraniająca na nic się nie zda, nie mówiąc już o tym, że istnieje ryzyko jej zerwania, rozciągnięcia lub innego typu uszkodzenia, które pozbawia ją funkcjonalności i niesie za sobą konieczność wymiany na nową. Lepiej uniknąć zawczasu takiego kłopotu i od razu wybrać produkt dobry, który faktycznie zabezpieczy obiekt sportowy w trwały i skuteczny sposób. Jak to zrobić?

Popularne w branży sportowej – siatki polipropylenowe

Dobierając właściwy materiał i wymiar siatki czy też jej parametry (grubość sznurka, wielkość oczka itp.), można w prosty sposób zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowników i ochronę poszczególnych elementów wyposażenia każdej hali sportowej i sali gimnastycznej. Ważne są też określone cechy materiału, takie jako wytrzymałość czy odporność na rozerwanie. Z tego względu nie bez powodu duża część siatek służących ochronie okien itp. wykonana jest z polipropylenu – to doskonałe rozwiązanie zarówno na prywatny użytek, jak i do zastosowania w profesjonalnej hali sportowej.

 

Polipropylenowa siatka sznurkowa o dobrze dobranych parametrach (np. gdzie grubość sznurka wynosi 5 mm, a wielkość oczka 4,5 x 4,5 cm) będzie stanowiła trwałe zabezpieczenie okien i innych elementów wyposażenia. Dzięki jej zastosowaniu różne obiekty i sale gimnastyczne zachowują swój profesjonalny i estetyczny wygląd, a ich zarządcy nie muszą ponosić dodatkowych wydatków związanych np. z wymianą zbitych okien czy lamp na hali sportowej.

Najczęstsze przeznaczenie siatek – obiekty sportowe to nie wszystko

Generalnie siatka sznurkowa, do której produkcji wykorzystuje się mocne tworzywo sztuczne (takie jak polipropylen), jest bardzo często wykorzystywana w różnego typu obiektach sportowych, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Na nich jednak nie kończą się możliwości jej zastosowania. Siatki osłonowe to także dość często stosowany produkt w branży transportowej czy budowlanej.

 

Natomiast jeśli chodzi typowo o siatki sportowe, to znajdują one zastosowanie zarówno w obrębie boiska, jak i poza nim. Świetnie odnajdują się m.in. jako:

  • siatka na okna
  • siatka na ściany i sufity z lampami
  • siatka zabezpieczająca kaloryfery
  • kotary grodzące
  • siatki na bramki
  • piłkochwyty

 

Mocna siatka na hale sportowe, do której produkcji został wykorzystany polipropylen, daje wiele możliwości zastosowania, głównie ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość mechaniczną.

Trwała siatka polipropylenowa do ochrony okien i ściany – jak ją dobrać

Siatka sportowa, którą wykorzystuje się jako zabezpieczenie okien, powinna być dobrze dobrana na ich wymiar. Podobnie rzecz ma się z kaloryferami czy lampami – najpierw trzeba dokładnie odmierzyć ich rozmiary, aby móc dobrać z zapasem odpowiednią ilość materiału do osłonięcia. Jak już było wcześniej wspomniane, siatka do ochrony ścian, sufitów itp. powinna mieć też określone parametry, aby móc spełniać swoją funkcję. Kluczową sprawą jest nie tylko właściwy dobór jej rozmiaru, ale także upewnienie się, że ma odpowiednią grubość sznurka czy wielkość oczka. Dla wielu osób istotny jest również kolor siatki, szczególnie jeśli są znane wymogi danego obiektu pod względem dopasowania wszystkich elementów wyposażenia.

 

Natomiast jeśli chodzi o wielkość oczka siatki do zabezpieczenia okien i sufitów na hali sportowej, to często wybierane są te, które mają 4,5 x 4,5 cm. Taki rozmiar dobrze sprawdza się również wtedy, gdy chodzi o kotary dzielące lub piłkochwyty. Oczywiście dostępnych jest wiele więcej opcji (np. gdy wielkość oczka wynosi 2,5 x 2,5 cm lub nawet 10 x 10 cm). Dobrze zaopatrzony, renomowany sklep z siatkami będzie posiadał pełen przekrój produktów, a w dodatku będzie można w nim zasięgnąć fachowej porady w zakresie doboru czy montażu siatki na okna i ściany.

Siatki sportowe – od czego zależy dobór ich parametrów (grubość sznurka, wielkość oczka)

Wybór konkretnego parametru uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju dyscyplin sportowych, jakie są uprawiane w danym obiekcie. Dlaczego?

 

Odpowiedź jest całkiem prosta – w sporcie, w którym wykorzystuje się stosunkowo duże przedmioty i akcesoria, wystarczy rzadszy splot siatki (na boisko do piłki ręcznej, nożnej, koszykówki itd.). Inaczej z kolei będzie wyglądał dobór siatki z polipropylenu PP na pole golfowe – tam jej wielkość oczka powinna być jak najmniejsza, aby nie dopuścić do przedostania się malutkiej piłeczki poza wydzieloną przestrzeń do gry.

Dobra siatka do zabezpieczenia hal sportowych – podsumowanie

Podsumowując, zabezpieczająca siatka sportowa, którą zawiesza się na oknach, sufitach w halach i salach gimnastycznych, pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Aby mogła stanowić trwałe i praktyczne zabezpieczenie najważniejszych elementów hali, trzeba wybrać produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów i optymalnie dobranych parametrach (takich jak grubość sznurka 3 mm lub 5 mm, wielkość oczka, np. 2,5 x 2,5 cm lub 4,5 x 4,5 cm itd.). W sklepie Siatki-Kramer.pl dostępna jest cała gama różnych produktów, w tym siatki wykonane z trwałego polipropylenu, odpowiednie na hale sportowe.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej