Najważniejsze atuty siatki na wysypiska śmieci

Najważniejsze atuty siatki na wysypiska śmieci

Jak zabezpieczyć wysypiska śmieci i sortownie odpadów?

Jak odpowiednio zabezpieczyć wysypisko śmieci? Nie jest to temat, nad którym zastanawialibyśmy się na co dzień, ale dla osób zarządzających takim miejscem to bardzo ważne zagadnienie. Tym istotniejsze, że w obecnych czasach wytwarzamy o wiele więcej odpadków niż kiedyś, a poruszany temat ich bezpiecznego składowania jest rzeczą priorytetową. Właściwe gospodarowanie odpadami jest kwestią nie tylko potrzeby, lecz również odpowiedzialnej postawy, którą powinniśmy przejawiać zarówno generalnie, jak i w ujęciu jednostkowym.

 

Jeżeli nie byłyby przestrzegane żadne normy ani zasady w tym zakresie, śmieci dosłownie zalałyby nas, niosąc zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i okolicznej przyrody. Dlatego podstawową sprawą jest zadbanie o ogrodzenie wysypisk śmieci, które chociażby w części może przyczynić się do utrzymania ładu oraz zmniejszenia szkodliwej ingerencji w środowisko naturalne. Jak należycie ogrodzić taki teren? Najlepiej sprawdzają się tutaj siatki na wysypiska śmieci.

Trwała, odporna, mocna – siatka ochronna do zadań specjalnych

Aby postawić solidne ogrodzenie wysypiska śmieci, trzeba oczywiście zadbać o odpowiednie materiały. Rekomendowane są siatki zabezpieczające wykonane z bezpiecznych tworzyw sztucznych, których właściwości pozwalają na długotrwałe użytkowanie. Niezbędną cechą jest odporność na promieniowanie UV oraz inne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, silny wiatr czy wysokie bądź ujemne temperatury.

 

Biorąc pod uwagę powyższe wymagania, nie dziwi fakt, że jednymi z najczęściej wybieranych materiałów do produkcji siatek na wysypiska śmieci są polipropylen oraz polietylen. To właśnie z nich powstają trwałe i mocne ogrodzenia oraz zabezpieczenia o przemysłowym charakterze, do sortowni odpadów i innych tego typu miejsc.

Skuteczne zabezpieczenie wysypiska śmieci – siatki polietylenowe

Jako ogrodzenie wysypiska śmieci siatki z polietylenu sprawdzają się niezawodnie – są mocne i mają dużą wytrzymałość, więc nawet przy częstym naciąganiu albo szarpaniu ich struktura się nie osłabia. Podobnie, jeśli chodzi o siatki produkowane z polipropylenu, które również nie ulegają rozciągnięciu ani rozrywaniu, nawet przy intensywnej eksploatacji. Ich trwałość jest podobnie długa jak w przypadku tych polietylenowych, natomiast siatki PP cechują się przy tym większą elastycznością.

 

To ważne, by wybrać ogrodzenia na wysypiska śmieci i do sortowni odpadów ze sprawdzonego źródła, np. prosto od producenta Siatki-Kramer.pl. Można mieć wówczas pewność, że użyte do ich wykonania tworzywa są bezpieczne w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem. Przed zakupem zawsze warto też upewnić się co do stanu oraz gatunku oferowanych produktów. Warto zapytać szczególnie o to, czy siatki są odporne zarówno na działanie czynników zewnętrznych, jak i atmosferycznych, a także czy zachowują swoje własności w kontakcie z substancjami chemicznymi, które mogą czasem znaleźć się wśród składowanych odpadów.

 

Zweryfikowanie tych informacji daje pewność dobrego wyboru. Bez wątpienia wysoka jakość materiałów oraz sposobu wykonania przekłada się na funkcjonalność produktu. Oznacza także dłuższy okres użytkowania, niż w przypadku siatek wytwarzanych bez zachowania odpowiednich standardów.

Do czego jeszcze przydają się siatki ochronne na wysypiska śmieci?

Generalnie, wraz z powyższym, można wyróżnić kilka sposobów wykorzystania siatki ochronnej na wysypisku śmieci i w miejscach składowania odpadów. Najczęściej jest ona używana w celu:

Ogrodzenia wysypiska śmieci

Tak jak było wspomniane na początku, dobrej jakości siatka ochronna doskonale sprawdza się do tego, by ogrodzić teren wysypiska. Cechująca się wysoką wytrzymałością mechaniczną nie dopuści do rozsypywania się śmieci poza obszar składowiska, a jednocześnie uniemożliwi przedostanie się do środka osobom nieupoważnionym czy zwierzętom. W zależności od rozległości terenu należy dobrać wystarczającą ilość materiału siatki do grodzenia wysypisk, zarówno pod kątem jej szerokości, jak i wysokości.

Zabezpieczenia przed rozrzucaniem śmieci

Ogrodzenie wysypiska śmieci to jedno z zastosowań przemysłowej siatki ochronnej, ale nie jest jedynym. Jej ważną funkcją jest także zabezpieczenie przed wywiewaniem lekkich odpadów, jak i roznoszeniem się wyrzuconych przedmiotów w obszarze składowiska oraz i poza jego granicami. Pozwala to uchronić okolicę przed zanieczyszczeniem oraz utrzymać większy ład na terenie wysypiska śmieci.

Wydzielenia przestrzeni w sortowni odpadów

Odporne na uszkodzenia mechaniczne siatki ochronne zdają również egzamin, gdy chodzi o sortownię odpadów. Umożliwiają wydzielenie poszczególnych działów do składowania śmieci, co usprawnia pracę oraz pomaga w zachowaniu logistyki i utrzymaniu większego porządku na wysypisku.

Jakie wymiary siatki na wysypisko śmieci najlepiej wybrać?

Warto zaznaczyć, że siatka na wysypiska śmieci może posiadać zróżnicowaną wielkość oczka, a także występować w różnych kolorach. Dobór odpowiedniego produktu pod kątem potrzebnych parametrów pozwoli na skuteczne zabezpieczenie składowiska odpadów. Jak było wspomniane powyżej, w zależności od obszaru, który należy ogrodzić, trzeba również pamiętać, by dokładne dobrać siatkę na wymiar.

 

Jednym z najpopularniejszych wariantów jest wielkość oczka 4,5 x 4,5 cm, choć do wyboru jest znacznie więcej opcji (od 2 x 2 cm do dużego rozmiaru 10 x 10 cm). Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod rozwagę, jest grubość sznurka. Również i w tym zakresie dostępne są różne możliwości, np. 2 mm, 3 mm, 4 mm czy 5 mm.

 

Grubość sznurka siatki ochronnej, podobnie jak wielkość oczka powinna być dostosowana do rodzaju śmieci na wysypisku. Im drobniejsze odpady komunalne, tym jej splot powinien być gęstszy. Pracownicy dobrego sklepu z siatkami trafnie pomogą w doborze wszystkich parametrów w zależności od potrzeb i wymagań w danym składowisku.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej