Dlaczego warto zamontować kotary grodzące i ...

Dlaczego warto zamontować kotary grodzące i dzielące na halę sportową?

swb-news

Wyposażenie na halach sportowych – o czym należy pamiętać

Wyposażenie hali sportowej odgrywa bardzo ważną rolę, nie tylko w kontekście ogólnej wygody korzystania z takiego obiektu, lecz także pod kątem bezpieczeństwa. Wszystkie sprzęty i akcesoria na szkolnych salach gimnastycznych, jak i w ogólnodostępnych siłowniach, na boiskach itd. powinny spełniać wysokie normy jakościowe, by organizowane treningi, mecze i zawody mogły odbywać się w odpowiednich warunkach.

 

Jednym z takich elementów wyposażenia, najczęściej spotykanym w zamkniętych obiektach sportowych (takich jak hale czy sale gimnastyczne), są kotary grodzące. Są one szczególnie przydatne, kiedy przestrzeń współdzielona jest przez kilka grup ćwiczących osób, jak również wówczas, gdy organizowane są w niej spotkania z udziałem kibiców.

Po co stosuje się kotary grodzące na hali sportowej?

Jak sama nazwa wskazuje, kotary grodzące są stosowane po to, aby podzielić dostępną przestrzeń sportową – by „odgrodzić” od siebie poszczególne jej części. Wyznaczone w ten sposób strefy umożliwiają jednoczesne prowadzenie zajęć fizycznych i treningów dla dwóch lub więcej grup osób. Mają one praktyczne zastosowanie zwłaszcza na szkolnych salach gimnastycznych, gdzie w jednym czasie odbywają się lekcje WF-u dla różnych klas.

 

Co ważne, kotary dzielące nie tylko wskazują obszar dla każdej grupy, ale także podnoszą ogólne bezpieczeństwo korzystania z sali czy hali sportowej – do ich zamontowania stosuje się mocne siatki ochronne, które w razie potrzeby zatrzymują piłki i inne akcesoria w wyznaczonym obrębie boiska. Minimalizuje to ryzyko uderzenia innych zawodników w dalszej części sali gimnastycznej, a także znacząco zwiększa komfort użytkowników, sprawiając, że gra w piłkę nożną, siatkówkę itd. czy innego rodzaju ćwiczenia stają się znacznie płynniejsze.

Funkcjonalne kotary grodzące na sale gimnastyczne i hale sportowe

Tytułowe kotary grodzące mogą być w rzeczywistości stosowane do różnych celów. Podział sali gimnastycznej dla wygody zawodników to jedno, ale niemniej ważna jest ich funkcja zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa również osobom zgromadzonym na widowni. Wówczas wytrzymała siatka ochronna – która sprawdza się jako piłkochwyty osłaniające trybuny – amortyzuje uderzenia piłek, które zatrzymują się na boisku, a kibice i goście mogą cieszyć się spokojnym i bezpiecznym udziałem w spotkaniu sportowym. Ponadto może być ona wykorzystywana jako zabezpieczenie ścian i sufitów, a także wszystkich znajdujących się w danym obiekcie elementów (jak lampy, kaloryfery, szyby itp.).

 

Co więcej, wspomniane sale gimnastyczne i hale sportowe nie są jedynymi miejscami, w których kotara dzieląca znajduje miejsce dla siebie. Użytkownicy kortów tenisowych dobrze wiedzą, że siatki osłonowe stosowane w tej funkcji świetnie sprawdzają się również tam, jak i w wielu innych podobnych przestrzeniach. Treningi przebiegają znacznie sprawniej, kiedy piłki zatrzymywane są w polu gry – oczywiście, aby dana siatka zabezpieczająca sobie z tym poradziła, powinna być wytworzona z jak najwytrzymalszego materiału.

Kotary grodzące z siatki polipropylenowej – najlepsze cechy

Montowane na hali sportowej i w innych miejscach kotary dzielące powinny być wykonane z mocnego i trwałego materiału. Ze względu na ich funkcję oraz obciążenia, którym są poddawane, siatki osłonowe bardzo często produkowane są z polipropylenu. To specjalne tworzywo sztuczne posiada idealne właściwości znajdujące zastosowanie zarówno w branży sportowej, jak i w wielu innych dziedzinach (np. transporcie, budownictwie itd.). Czym więc charakteryzują się kotary grodzące z siatki polipropylenowej?

 

Przede wszystkim mają one bardzo dużą wytrzymałość, a jak było powyżej wspomniane, jest to kluczowa cecha, jaką powinno mieć tego typu zabezpieczenie na hali czy sali gimnastycznej. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, rozerwania i rozciągnięcia, co wpływa na ich wieloletnią trwałość. Dość istotna jest także odporność na czynniki atmosferyczne (promieniowanie UV, wiatr i deszcz, wysokie temperatury itp.), ponieważ często funkcjonalna siatka zabezpieczająca montowana jest również w zewnętrznych obiektach i na boiskach pod gołym niebem.

Grubość sznurka i wielkość oczka, czyli ważne parametry kotar grodzących

Wiemy już, że dobrej jakości kotara grodząca będzie wykonana z trwałego i odpornego materiału (takiego jak polipropylen), który można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Aby dobrze dopasować produkt do potrzeb, trzeba też dodatkowo pamiętać o kilku kwestiach – np. o dobraniu jego ilości na wymiar sali lub o tym, aby kolor siatki był zgodny z wymogami w danym obiekcie sportowym.

 

To jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ duże znaczenie mają także poszczególne parametry siatki na kotarę grodzącą, a w szczególności rozmiar oczek i grubość sznurka. Jeśli chodzi o pierwszą wartość, to często wybierana jest 4,5 x 4,5 cm, choć spotyka się zarówno gęstszy, jak i rzadszy splot, tj. materiał o innej wielkości oczek – np. 2,5 cm x 2,5 cm czy nawet 12 x 12 cm. Generalnie, w produkcji siatek ważne jest idealne odwzorowanie parametrów w zależności od zapotrzebowania w danej dyscyplinie i obiekcie sportowym, począwszy od gęstości materiału po warianty w różnych kolorach.

Przydatne kotary grodzące na hale sportowe – zebrane informacje

Kotary grodzące na halach sportowych stanowią funkcjonalne i łatwe do wprowadzenia rozwiązanie o szerokim zastosowaniu. Służą one przede wszystkim podzieleniu jednej przestrzeni na dwie lub więcej mniejszych części, na których równocześnie mogą odbywać się treningi i zajęcia fizyczne dla różnych grup osób. Znacząco podnosi to komfort zawodników i wpływa na większą płynność gry. Ponadto sprawdzają się one jako piłkochwyty, które odgradzają trybuny i zwiększają bezpieczeństwo zgromadzonych na nich widzów, amortyzując uderzenia piłek i zatrzymując je w obrębie boiska.

 

Bez wątpienia każda sala gimnastyczna i tym podobne miejsca przeznaczone do uprawiania aktywności powinny być odpowiednio zabezpieczone siatkami. Warto wybrać produkt z dobrego źródła (np. w wyspecjalizowanym w produkcji siatek sklepie), aby być pewnym jego trwałości oraz wytrzymałości na wiele kolejnych lat.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej