Boisko do piłki ręcznej – jakie ma wymiary?

Boisko do piłki ręcznej – jakie ma wymiary?

Najważniejsze w piłce ręcznej – serce do gry!

Gra w piłkę ręczną należy do ulubionych aktywności wielu Polaków, choć trzeba przyznać, że największe grono zwolenników niezmienne mają rozgrywki w siatkę czy w nogę. Nie zmienia to faktu, że również wtedy, gdy na boisko wychodzą szczypiorniści, mnóstwo kibiców wstrzymuje oddech. Mecze piłki ręcznej są bowiem pełne emocji, a ich intensywność i dynamika, jaka towarzyszy każdemu spotkaniu, sprawia, że trudno usiedzieć cicho na trybunach.

 

Nie dziwi fakt, że tak wiele osób w różnym wieku z pasją oddaje się tej rozrywce – czy to rozgrywając amatorskie mecze w wynajętej hali sportowej, czy też szlifując swoje umiejętności w zawodowym wymiarze, czy może w końcu śledząc rozgrywki z zapartym tchem na trybunach lub własnej sofie. Każdy przejaw aktywności jest dobry, bo już od dawna mówi się o tym, jak duży wpływ ma hobby na ogólny komfort życia i zdrowie każdego z nas.

Piłka ręczna – gdzie można trenować?

Zasady gry w piłkę ręczną są stosunkowo łatwe do przyswojenia, więc jeśli tylko mamy takie możliwości, warto spróbować swoich sił w tym sporcie. Oczywiście, poza zorganizowaniem sobie odpowiedniego stroju, ważne jest także, aby mieć gdzie trenować.

 

Z tym nie powinno być większego problemu, ponieważ boiska do piłki ręcznej są dość powszechne – w wielu szkołach i zamkniętych obiektach sportowych można znaleźć przestrzeń umożliwiającą komfortową i bezpieczną grę. Zainteresowane osoby na pewno chętnie poznają bliżej techniczne aspekty, chociażby to, jakie wymiary ma boisko do piłki ręcznej, czy z jakich elementów powinno się składać się.

Wymiary boiska do piłki ręcznej i sposób jego wyznaczenia

Jeśli chodzi o wymiary boiska do piłki ręcznej, to są one całkiem spore – powinno mieć ono 40 metrów długości oraz 20 metrów szerokości. Jak widać, zorganizowanie przydomowego pola do gry w rękę nie będzie takie łatwe, stąd wiele osób korzysta z zewnętrznych obiektów przystosowanych do uprawiania tego sportu, jak np. hale sportowe, sale w szkołach czy cieszące się popularnością orliki.

 

Wyraźne wyznaczenie wymiarów boiska nie byłoby możliwe bez jasno nakreślonych granic, do czego używa się linii bocznych i końcowych (znajdujących się na krótszym boku obszaru gry). Poza nimi duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu każdego meczu mają też inne elementy, np.:

  • pole bramkowe, które powstaje przez wyrysowanie od wewnętrznych krawędzi słupków bramki łuków mających promień 6 metrów
  • bramki ustawione na liniach końcowych, których wymiary powinny mieć 3 metry szerokości i 2 metry wysokości
  • linia rzutów wolnych, wyznaczona poprzez 9-metrowy promień równolegle do linii pola bramkowego, w odległości 3 metrów od niej
  • linia rzutów karnych – tzw. linia 7 metrów (ponieważ znajduje się w odległości 7 metrów od krawędzi linii bramkowej)
  • linia środkowa, która dzieli boisko na dwie równe części (połowy przeznaczone dla dwóch drużyn)
  • ważne jest wyznaczenie wspomnianej linii bramkowej obejmującej odcinek pomiędzy słupkami bramki
  • niezbędne jest też przygotowanie piłki do gry, która występuje w trzech rozmiarach: dla juniorów (o obwodzie 50-52 cm), młodzieży i drużyn kobiecych (o obwodzie 54-56 cm) oraz dorosłych zawodników (o obwodzie 58-60 cm)

 

O linii rzutów karnych czy wolnych, jak i o każdym z powyższych elementów można by sporo powiedzieć, natomiast niezwykle istotne są także siatki na bramki do piłki ręcznej. To dzięki nim zliczanie trafionych goli jest znacznie łatwiejsze, a sama gra staje się płynniejsza. Zresztą gra do bramki bez siatki nie byłaby możliwa w profesjonalnym środowisku – warto więc przyjrzeć się bliżej, czym charakteryzuje się i jakie powinna mieć wymiary.

Siatki do bramki na boisko do piłki ręcznej – wymiary i cechy

Kiedy mamy już wyznaczone granice oraz środek boiska do piłki ręcznej, należy pomyśleć o kluczowym elemencie umożliwiającym w ogóle przeprowadzenie jakiegokolwiek meczu. To oczywiście bramka, a w zasadzie dwie bramki znajdujące się naprzeciw siebie, na krótszych bokach obszaru do gry. Aby ją postawić, niezbędne są słupki oraz siatka sportowa – co ważne, jej wybór nie powinien być przypadkowy.

 

Siatki do piłki ręcznej są narażone na częsty kontakt z rozpędzoną piłką – jak można sobie wyobrazić, siła, z jaką posyłają ją doświadczeni zawodnicy, jest bardzo duża. Tym samym materiał pomiędzy słupkami powinien być też jak najbardziej wytrzymały i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie powinien cechować się także optymalnym stopniem sprężystości, aby móc zamortyzować trafione gole i zapewnić nie tylko komfort płynnej gry, ale także bezpieczeństwo zawodników w trakcie meczu.

 

Wysoką trwałość w tym zakresie zapewniają sportowe siatki z polipropylenu, które najczęściej wykorzystywane są na boiska do piłki ręcznej, nożnej, siatkówki, a także w wielu innych dyscyplinach. Ich wysoka odporność, również w zakresie działania czynników atmosferycznych, sprawia, że znajdują one zastosowanie praktycznie na każdej hali, stadionie i w zamkniętym, jak i otwartym obiekcie sportowym.

Przygotowanie i wymiary boiska do gry w piłkę ręczną – słowem podsumowania

Aby móc grać w piłkę ręczną, trzeba zadbać o przygotowanie odpowiednich warunków – wymiary boiska powinny odpowiadać formalnym wymogom, nie można też zapomnieć o jego podstawowych elementach, do których zaliczają się np. pole bramkowe, linia rzutów karnych, wyznaczenie linii środkowej, dobór odpowiedniej siatki na bramki – w czym mogą pomóc przedstawiciele polskiego producenta, firmy Siatki-Kramer.pl – oraz wiele innych kwestii.

 

Jest to jednak zdecydowanie warte wysiłku, w końcu piłka ręczna to sport, który upodobało sobie wielu z nas – w każdym wieku lubimy pograć z amatorską drużyną, jak i pooglądać profesjonalne mecze. Niezależnie bowiem od szczebla rozgrywek, gdy gracze zdobywają punkty, emocje sięgają zenitu.

Najnowsze wpisy

Wybór i montaż siatki przeciwpyłowej do ...

Normy prawne regulujące zabezpieczenie elewacji Każda inwestycja remontowa, budowlana czy projekt ...
Czytaj więcej

Bezpieczny przewóz ładunku – siatka ...

Niezbędne w transporcie – siatki zabezpieczające ładunek Najważniejszym zadaniem, jakie spełnia ...
Czytaj więcej

Różne dyscypliny sportowe – jak dobrać ...

Gdzie stosuje się sportowe siatki zabezpieczające? Mecze piłki nożnej bądź siatkówki są dobrze znane ...
Czytaj więcej